Logo Gimnazjum

Info

Nabór do szkół
jest prowadzony
w sposób ciągły.

 

Godziny rozpoczęcia zajęć:

Klasy 0 - 3 godz. 8:15.
Klasy starsze godz. 8:25..


Szkoły zapewniają opiekę
w klasach 0 - 3
do godziny 18:00,


w klasach starszych
do godziny 17:00


Sekretariat Szkół jest czynny:

od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:10 – 16:00.


02-743 Warszawa
ul. J. S. Bacha 2

(nieopodal stacji metra Służew)


tel. +48 (22) 218-93-07  lub tel./fax +48 (22) 847-08-17


e-mail: 
szkola@varsovia.edu.pl

Aktualności - czyli ciekawe wydarzenia w gimnazjum

Weronika Plata z klasy 7 C została wyróżniona w konkursie plastycznym pt. "Warszawa i Wisła" zorganizowanym przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. W konkursie brało udział kilkuset uczniów z Warszawy. Obraz Weroniki można oglądać w SCEK przy ul. Jezuickiej 4 na Starym Mieście.  Gratulujemy. 

Podobnie jak w latach ubiegłych nasze szkoły wzięły udział w akcji charytatywnej "Szlachetna Paczka". Tym razem przygotowaliśmy dary dla rodziny z Gostynia. Udało nam się spełnić, nawet te najbardziej skryte, marzenia.

16 listopada klasy II gimnazjum wzięły udział w warsztatach pt."Historia zapisana w kamieniach i betonie". Zajęcia przygotowała Galeria Studio z Placu Defilad i sprawiła się świetnie, gdyż młodzież dowiedziała się wielu interesujących rzeczy o architekturze, które zostały ujęte w bardzo atrakcyjny sposób.

9 listopada uczniowie klas 7 obejrzeli spektakl teatralny "Robin Hood" w angielskiej wersji językowej. Przedstawienie należy do repertuaru The English Theater Company of Poland i odbyło się w Kinie Luna.

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszyscy, galowo ubrani, udaliśmy się do pobliskiej FINy by wysłuchać wykładu p. Mariusza Łukomskiego i pośpiewać pieśni patriotyczne. Na zakończenie obejrzeliśmy fragmenty archiwalnego filmu "Polonia Restituta".

8 listopada klasy 7 były w Galerii Studio na warsztatach "Wspólna przestrzeń". Poznawały place warszawskie i ich funkcje i przeznaczenie  dla społeczeństwa. Na koniec uczniowie mieli zaprojektować nowy Plac Defilad co cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży.

27 października uczniowie klas 7a, 7b i 7f uczestniczyli w ciekawych zajęciach na temat sztuki p.t. ARTYSTA. Warsztaty odbyły się w Instytucie FINA. Jak wyobrażacie sobie artystę? Czy każdy może być artystą? Nie było łatwo namalować portret artysty i opisać jego charakterystykę. Fotografia bez tytułu, Obraz bez tytułu, Grafika komputerowa bez tytułu to twórczość  Zdzisława Beksińskiego, która wyzwala krańcowe  emocje i wiele mówi o artyście. Impresjonistyczne obrazy Vincenta van Gogha pokazują emocje tego wielkiego malarza – uczniowie trafnie je interpretowali. Frida Cahlo  - meksykańska malarka słynąca z autoportretów, w  których nawiązywała do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Charakterystyczną tematyką poruszaną przez Fridę było cierpienie i ból. Na koniec uczniowie obejrzeli fragmenty wystawy, gdzie o wielkiej wrażliwości, artystka bałkańska, Marina Abramovic, zaprezentowała  performance. Nie było łatwo przeprowadzić podobne doświadczenie wśród uczniów. Zachęcamy do obejrzenia The Arstist is Present.

25 października z okazji Europejskiego Dnia Prawnika odbyło się spotkanie klas 9 z panią Mecenas Anną Kierzkowską. Na spotkaniu poznaliśmy prawnicze zawody zaufania publicznego, stroje urzędowe oraz budowę sali sądowej. Ponadto zostały omówione prawa autorskie.

24 października klasy siódme realizowały projekt edukacyjny pt. "Śladami warszawskich Żydów". Po multimedialnej prezentacji przedstawiającej historię getta warszawskiego, uczniowie wyruszyli do miejsc upamiętniających zagładę Żydów w Warszawie. Wycieczkę zakończyliśmy na przy pomniku Janusza Korczaka. Dzieci wcieliły się w rolę przewodników. To był długi ale bardzo interesujący dzień.

Czym jest młodość? Czy młodość zawsze jest związana z beztroską i  radością? Co o młodości pisali polscy pisarze i poeci? Co na temat młodości i dojrzewania mówi współczesne kino? Jacy dziecięcy bohaterowie zapisali się na kartach historii literatury? Czym jest młodość w utworach muzycznych? Nad tymi oraz innymi pytaniami zastanawiali się uczniowie klasy 7 C, D i E podczas warsztatów poruszających tematykę młodości zorganizowanych 13 października w Instytucie Audiowizualnym „FINA’’. Pracując w zespołach kilkuosobowych uczniowie  stworzyli mapę skojarzeń, dotyczącą problematyki zajęć, następnie uczestniczyli w dyskusji, polegającej na wymianie przemyśleń na temat młodości i zestawieniu  ich z refleksjami  filozofów i innych znanych twórców (Seneka, Platon, Elias Conetti, Liv Ullman, Kaziemierz Chyła, Agnieszka Osiecka). Piosenka Tadeusza Śiwiaka „Ta nasza młodość’’ w interpretacji Haliny Wyrodek zwróciła uwagę uczniów na przemijanie młodości, zaś  poznanie tematyki filmów Jakuba Czekaja uświadomiło o problemach towarzyszących okresowi dojrzewania, przeżywanych przez nich samych i ich rówieśników. Na koniec spotkania uczniowie zapoznali się z fragmentem „Pamiętnika Dawida Rubinowicza’’, który głęboko skłonił ich do refleksji oraz żywej dyskusji.

9 i 11 października dla klas gimnazjalnych odbyły się warsztaty z robotyki przy użyciu zestawów LEGO MINDSTORMS. Zaczęliśmy od złożenia dość rozbudowanych robotów. Rywalizacja kto pierwszy uruchomi maszynę była zacięta. Następnie robot musiał poruszać się w określony sposób co wiązało się z napisaniem programu, niekiedy dość złożonego. Czas minął bardzo szybko a przy tym zabawa była wspaniała.

10 października odbył się w naszej szkole pokaz wschodniej sztuki walki AIKIDO, w którym wzięło udział 3 zawodników. Jednym z nich był Pan Olek, nauczyciel matematyki i fizyki. Dla wielu z nas było to duże zaskoczenie, gdyż Pan Profesor wygląda raczej niepozornie – a tu taka niespodzianka! Obejrzeliśmy rozgrzewkę, chwyty w parterze, w stójce oraz elementy ćwiczebne z drewnianymi kijami i mieczami. Było na co patrzeć! Pan Profesor obiecał poprowadzić zajęcia dla chętnych i chyba nie będzie narzekał na brak zainteresowania.  

Klasy 8a i 8b wzięły udział w warsztatach na temat animacji poklatkowej zorganizowanych przez FINA. Obejrzeliśmy przykłady różnych animacji włącznie z oskarową animacją z 2013 roku pt. "Mr Hublot". Po żywej dyskusji i wymianie opinii przystąpiliśmy do pracy twórczej: sami wyprodukowaliśmy krótkie animacje. Fajnie spedzone 2 godziny. Dziekujemy ci FINA

29 września dziewczęta z klasy 8a zorganizowały dla chłopców dwie godziny pełne wrażeń. Były podchody dla odważnych i wytrwałych. Panowie zostali (między innymi) poproszeni  o zjedzenia lodów bez użycia rąk, chodzenie w skarpetkach po trawie w poszukiwaniu kasztanów, odśpiewanie piosenki pełną piersią oraz transportowanie dziewczyny na rękach. Po dotarciu do mety czekała na nich kolejna niespodzianka: pinieta pełna słodyczy a na koniec słodki poczęstunek w pięknie udekorowanej klasie. A wszystko to z okazji dnia chłopaka!!! Takie dziewczyny to skarb!!!

W dniach 18-22 października 2017 r. klasy II i III gimnazjum oraz I liceum zwiedzały Wiedeń i Bratysławę. W tym czasie uczniowie mieli okazję poznać najcenniejsze zabytki stolicy Austrii - z dużym zainteresowaniem odwiedzili Muzeum Historii Naturalnej, Powozownię w Schonbrunn i XIX-wieczny ogród zoologiczny. Niezwykle interesującymi punktami wycieczki był pokaz w Hiszpańskiej Szkole Jazdy oraz pobyt w urokliwej Motylarni. Tematem przewodnim wyjazdu była wiedeńska secesja, nie zabrakło więc architektury z końca XIX wieku. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich także Bratysława i jej zabytki. Uczniowie wrócili z nadzieją na kolejne równie udane podróże.

"Wycieczka bardzo mi się podobała, zobaczyłam wiele ciekawych miejsc. W Wiedniu po prostu nie da się nudzić!"- mówi Marcelina "Na wycieczce zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, jednocześnie dowiadując sie wielu nowych rzeczy. Wiedeń to miasto różnorodne, każdy znajdzie tam coś dla siebie."- stwierdziła Olga. Ola dodaje: "Warto było pojechać, bo został nam już tylko rok, a każda chwila jest bardzo cenna. Szkoda, że nie byliśmy w komplecie". "Pomimo długich marszy i bólu nóg, wycieczkę wspominam bardzo dobrze. Tego nie da się zapomnieć!" - zaznacza Kamila

 

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

 

 

 

1 czerwca w Dniu Dziecka młodzież zorganizowała Jarmark Charytatywny pod hasłem Dzieci - Dzieciom. Podczas jarmarku można było kupić: książki, płyty, zabawki, ubrania, biżuterię, różne ciasta i inne słodkości. Dochód będzie przekazany dwóm organizacjom UNICEF-owi oraz Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci. Podczas imprezy uczniowie rozpoznawali również swoich nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Na zakończenie każdy otrzymał pyszne lody i w dobrym humorze zakończyliśmy świętowanie.

26 maja miała miejsce klasowa noc w szkole 9A. Zaczęło się od kina, gdzie obejrzeliśmy nowy film z serii „Piraci z Karaibów”, który okazał się równie dobry jak jego poprzedzające części. Po seansie udaliśmy się do pizzerii i zjedliśmy pyszną, włoską kolację. Gdy dotarliśmy do szkoły, rozłożyliśmy śpiwory i przebraliśmy się w wygodne piżamy. Oglądaliśmy razem różne ciekawe filmiki po czym chłopcy poszli grać a reszta zasnęła. Prawie wszyscy byli na nogach bardzo wczesnym rankiem: graliśmy wtedy w ping ponga i oblewaliśmy śpiących wodą. Nasza noc w szkole zakończyła się pożywnym śniadaniem i herbatą. Cieszymy się, że w ostatniej klasie gimnazjum mogliśmy w taki sposób spędzić ze sobą czas. Cierpliwość naszej wychowawczyni zasługuje na medal!

26 maja pierwsze klasy gimnazjum udały się Wilanowa na lekcję muzealną pt.” Wilanów perłą  baroku”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu o czasach Jana III Sobieskiego. W kontekście kultury i sztuki barokowej, jak podziwiać piękne, monumentalne wnętrza barokowego pałacu zdobione barokowymi freskami i niezwykłymi rzeźbami. Ta lekcja muzealna niewątpliwie spotkała się z zainteresowaniem uczniów.

17 maja klasy trzecie odwiedziły Zamek Ujazdowski, aby zobaczyć wystawę „Późna Polskość”. Naszym przewodnikiem był profesor Daniel Zych, który ciekawie opowiadał o artystach i dziełach. Ekspozycja przedstawiała twórczość m.in. Wilhelma Sasnala, Stanisława Szukalskiego i Jacka Staniszewskiego. Widzieliśmy nie tylko obrazy, ale także rzeźby, instalacje i filmy. Nietypowy rodzaj sztuki bardzo się wszystkim podobał i dał nam dużo do myślenia. Do tego piękno zamku sprawiło, że na pewno odwiedzimy to miejsce jeszcze nie raz w naszym wolnym czasie.

W dniach 8-12 maja uczniowie gimnazjum zwiedzali Kraków. Pobyt ten był okazją do wspólnej wędrówki przez historię miasta - dzięki wizycie w Podziemiach Rynku poznaliśmy średniowieczne dzieje grodu. Rozwój Krakowa, jego kultury i sztuki obserwowaliśmy dzięki wizytom z przewodnikami na Wawelu, Skałce i w najważniejszych obiektach sakralnych. Towarzyszył na wątek historii Żydów - zwiedziliśmy Kazimierz, byliśmy także w Fabryce Schindlera. Dzięki uprzejmości o. Dariusza mogliśmy wędrować zakamarkami klasztoru oo. dominikanów. Z kolei wieczorny poczęstunek w Jamie Michalika przeniósł nas do Krakowa przełomu wieku XIX i XX. Znakomitym uzupełnieniem i duchową ucztą były spotkanie z życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej oraz wizyta w Teatrze Starym, gdzie obejrzeliśmy monodram o Brunonie Jasieńskim.

28 kwietnia uczniowie klas pierwszych gimnazjum (klasy 7c, 7d i 7e) odwiedzili pałac w Wilanowie. Wzięli w nim udział w lekcji muzealnej, która wprowadziła ich w tajemnice epoki baroku. Aura nie była sprzyjająca, bo bardzo padało, ale piękne pałacowe wnętrza udzieliły nam schronienia i nas zachwyciły. To był bardzo miły sposób, żeby jednocześnie dowiedzieć się więcej o historii pałacu i o epoce, w której powstał.

25 kwietnia, we wtorek poegzaminacyjny, klasy dziewiąte pojechały na jednodniową wycieczkę do Płocka. O godzinie 9 (zgodnie z planem) wyruszyliśmy spod szkoły. Po dwóch godzinach dotarliśmy do celu. Na początku zwiedziliśmy „Muzeum Mazowieckie” wystawę poświęconą secesji-jedyne takie zbiory w kraju. Następnie poszliśmy do „Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”, niestety grobowce spoczywających tam królów (Bolesława Krzywoustego i Władysława Hermana) były w renowacji i nie mogliśmy ich obejrzeć L Przed półtoragodzinnym, indywidualnym zwiedzaniem miasta, przeszliśmy obok jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce-Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, założonej w 1180 r. Po zjedzeniu pizzy i lodów (obowiązkowy obiad) niestety musieliśmy już wracać do Warszawy. Wycieczka była bardzo udana i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to piękne miasto!!!  

4 marca w szkole w Wilanowie odbyły się wewnętrzne zawody sportowe gimnazjum w piłce nożnej. Zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy grając „każdy z każdym”. Zespoły otrzymały puchary za I, II i III miejsce. W organizacji  przebiegu zawodów pomagały dziewczyny z klasy III i I gimnazjum.  Organizatorami zawodów sportowych byli Barbara Rapacka i Krzysztof Tyszkiewicz.

20 marca uczniowie naszego gimnazjum w ramach Pierwszego Dnia Wiosny stworzyli projekty upamiętniające 25 rocznicę powstania Fundacji Edukacyjnej Varsovia. Każda klasa przygotowała wizualizację hasła - "25 lat Varsovii". Po wykonaniu zadań artystycznych cała szkoła udała się do Teatru Kamienica na spektakl "Dzieci z Dworca ZOO". Sztuka skłoniła zapewne młodzież do refleksji na temat niestety wciąż aktualnego problemu uzależnienia od narkotyków.

2 marca uczniowie klasy 7d wybrali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego. W związku z omawianą na języku polskim literaturą i sztuką epoki średniowiecza odwiedzili wystawę sztuki wieków średnich oraz obejrzeli „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki. Odwiedzili też specjalny pokaz sztuki epoki secesji, a po drodze zjedli pączki. :) Wycieczka była bardzo sympatyczna. 

1 marca miało miejsce oficjalne przekazanie sprzętu rehabilitacyjnego, który został zakupiony przez nasze Szkoły dla Kliniki Budzik. Pieniądze na ten cel zostały zebrane podczas Jarmarku Świątecznego 2 grudnia 2016. W spotkaniu wzięli udział: Pan Andrzej Lach – dyrektor Kliniki Budzik Pan Andrzej Goliszek – koordynator ds. metodycznych Wiktor Derewienko klasa 3c – przedstawiciel klas 0 – 3 Maja Goral klasa 6d – przewodnicząca samorządu klas 4 – 6 Michał Dyląg klasa IIIa gim – przewodniczący samorządu gimnazjum Pan Mariusz Kozan – dyrektor Szkół Fundacji Edukacyjnej Varsovia

W 2017 roku Fundacja Edukacyjna Varsovia obchodzi swoje 25 urodziny. Tortu nie było, ale było bardzo miłe spotkanie w sali widowiskowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Prezes Fundacji, Pan Krzysztof Kolczyński, w swoim wystąpieniu podsumował ćwierćwiecze działalności Fundacji i szkół przez nią prowadzonych. Nauczyciele zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami. Po części oficjalnej miała miejsce część artystyczna, na którą złożyły się występy naszych absolwentów, uczniów oraz ich rodziców. Na zakończenie wieczoru został wręczony Panu Prezesowi okolicznościowy obraz. Do zobaczenia za kolejne 25 lat.

9 lutego klasy drugie naszego gimnazjum wzięły udział w warsztatach, które w Narodowym Instytucie Audiowizualnym poprowadził dr Karol Jachymek. Po wyjaśnieniu encyklopedycznego i potocznego znaczenia słowa zbrodnia, omówione zostały jej elementy w literaturze, filmie i popkulturze. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie: dlaczego zbrodniarze/zwyrodnialcy stają się bohaterami zbiorowej wyobraźni? Dr Jachymek podkreślił, że kultura lubi zbrodnię, ale popkultura ją kocha, zadaniem odbiorcy jest krytycznie odnosić się do tego problemu.

3 lutego uczniowie klasy 8A i 8B wzięły udział w warsztatach „Rozpoznawanie skał” w Muzeum Geologicznym. Podczas warsztatów uczniowie przy pomocy prostych „narzędzi” oraz obserwacji makroskopowych rozpoznawali okazy skał. Podczas zajęć uczniowie wykorzystali w praktyce swoją wiedzę teoretyczną na temat skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

11 i 19 stycznia klasy pierwsze naszego gimnazjum wzięły udział w warsztatach z cyklu „Czytamy kulturę” w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Tematem warsztatów była „Starość” a prowadził je doktor Karol Jachymek. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o pojęciu starości w naszej kulturze, o ageizmie, o starości w literaturze, teatrze, sztuce, mediach i popkulturze. Zajęcia były bardzo ciekawe i przybliżyły nam ten trudny i ważny temat jakim jest starość.

16 stycznia, dzięki zaproszeniu Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, klasy trzecie miały okazję poznać urok wiedeńskiego walca, czeskiej polki i węgierskiego czardasza. Koncert, który odbył się w Filharmonii Narodowej, dostarczył wszystkimi wspaniałych wrażeń a świat operetki stał się nam bliższy i piękniejszy.

10 grudnia odbywa się Europejski Dzień Prawnika, tego samego dnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W nawiązaniu do tych wydarzeń w  piątek 9 grudnia klasy drugie naszego gimnazjum gościły radcę prawnego  mec. Marzenę Okła-Anuszewską. Spotkanie z młodzieżą poświęcone było dostępowi do wymiaru sprawiedliwości, propagowaniu idei demokratycznego państwa prawa oraz jego fundamentalnych zasad opartych na poszanowaniu swobód i wolności obywatelskich, szerzeniu wiedzy na temat wymiaru sprawiedliwości oraz zawodu prawnika w postępowaniach sądowych i pozasądowych.

6 grudnia klasy 3 gimnazjum spotkały się z kolejną grupą absolwentów naszego L.O. Tym razem byli to absolwenci, którzy byli pierwszym rocznikiem naszej szkoły i rozpoczęli w nie naukę w 1990 roku. Tak jak i poprzednim razem opowiedzieli o tym co im szkoła dała, jak wyglądały ich studia i jak wygląda ich życie codzienne.

28 listopada klasy dziewiąte spotkały się z trzema absolwentami naszego liceum. Panowie opowiedzieli o wykonywanej przez siebie pracy, studiach i zwięźle przedstawili nam swoją ścieżkę kariery. Powspominali również szkolne czasy i opowiedzieli o przyjaźniach z licealnych czasów, które przetrwały aż do dzisiaj.  Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

24 listopada, klasy dziewiąte uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Tematem przewodnim była władza – jej geneza, odbiór i wizerunek w popkulturze. Zajęcia trwały trzy godziny, podczas których uczniowie pracowali w zespołach, czynnie uczestniczyli w dyskusji, oglądali filmy, a nawet śpiewali protest songi, m.in. „Dziwny jest ten Świat” Czesława Niemena. Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością czekają na następne warsztaty.

23 listopada zorganizowano spotkanie z absolwentami naszego liceum - Atillą i Joachimem. Obaj panowie miło wspominali czasy spędzone w Varsovii, cieszyli się widząc znajome, nauczycielskie twarze. Opowiadali także o swoich studiach i wykonywanej przez siebie pracy. Całe spotkanie przebiegło w pogodnej atmosferze. Zarówno goście, nauczyciele jak i uczniowie byli bardzo zadowoleni.

10 listopada już od rana w naszym gimnazjum panowała odświętna atmosfera. N korytarzu słychać było patriotyczne pieśni, a wszyscy nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły przypięli biało-czerwone wstążki. Odbyło się również spotkanie z nauczycielem historii, który przybliżył nam "Nasze drogi ku Niepodległości". Odśpiewaliśmy wspólnie Hymn, Rotę i Pierwszą Brygadę.

7 listopada, całe gimnazjum udało się do NiNy i wysłuchało prelekcji na temat okoliczności powstania filmów reżyserowanych przez Jerzego Hoffmana w oparciu o Trylogię H. Sienkiewicza. Potem wszyscy z zapartym tchem obejrzeliśmy perypetie Kmicica i Oleńki w filmie "Potop". 

 16 października, w Galerii Porczyńskich, zostały ogłoszone wyniki XXXI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów. Do Festiwalu zostało zgłoszonych ponad 130 produkcji z całego świata. W kategorii – „Film amatorski”, II- miejsce zajął film „Ex Oriente Lux” („Światło przychodzi ze wschodu”) w reżyserii O. Dariusza Czajkowskiego, naszego nauczyciela religii. Obsadę aktorską w/w filmu stanowią uczniowie naszych szkół. Serdecznie gratulacje dla Pana reżysera i młodych adeptów sztuki aktorskiej.

13 października klasy siódme realizowały projekt edukacyjny pt. "Śladami warszawskich Żydów". Po multimedialnej prezentacji przedstawiającej historię getta warszawskiego, uczniowie wyruszyli do miejsc upamiętniających zagładę Żydów w Warszawie. Wycieczkę zakończyliśmy na cmentarzu żydowskim przy grobie Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. To był długi ale bardzo interesujący dzień.

13 września uczniowie klas ósmych naszego gimnazjum uczestniczyli w projekcie „Szlakiem bohaterów Kamieni na Szaniec”. Na początek zwiedziliśmy „Mauzoleum Walki i Męczeństwa” mieszczące się przy al. Szucha 25 (dawnej siedzibie niemieckiej policji- gestapo). Następnie udaliśmy się pod Arsenał i złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą  „Akcje pod Arsenałem”. Kolejnym punktem programu było muzeum „Więzienia Pawiak”. Na zakończenie udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach głównych bohaterów „Kamieni na Szaniec”.

13 października klasy dziewiąte wybrały się w ramach projektu „Praga też jest w Warszawie” na warszawską Pragę. Uczniowie podzieleni na pięć grup udali się do zoo, na Stadion Narodowy, Bazar Różyckiego oraz do Muzeum Pragi. Odwiedziliśmy także praskie podwórka , kapliczki i katedry. W muzeum zwiedziliśmy ciekawą ekspozycję i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Pod koniec miesiąca czeka nas prezentacja z naszej udanej wycieczki, której celem będzie przybliżenie innym uczniom i nauczycielom chociaż kawałek obszernej historii tej pięknej i zaniedbanej dzielnicy J                                                                                         Uczennice klasy 9a

W czwartek, 29 września, klasy dziewiąte aktywnie uczestniczyły w warsztatach o nowych mediach w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Rozmawialiśmy o Internecie i jego wpływie na nasze życie oraz oglądaliśmy paradokument naszego absolwenta, Jana Holoubka, pt. „Pocztówki z Republiki Absurdu”. Później pracowaliśmy w grupach i „miksowaliśmy” najpopularniejsze wiersze i teksty kultury, tworząc własne dzieła. Zabawa była przednia. Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań.
Uczennice klasy 9A

W dniach 19-23 września klasy gimnazjalne odbyły wycieczkę integracyjną do Czech. W Libercu uczniowie mieli okazję zobaczyć nadajnik telewizyjny mana Jeszczed, uczestniczyć w warsztatach w IQlandii oraz zrelaksować się w Aguaparku w Centrum Babylon. Z kolei Praga zachwyciła wycieczkowiczów swoimi zabytkowymi budowlami. Moc wrażeń dostarczyła także Krzyżykova Fontanna, Muzeum Figur Woskowych GREVIN oraz rejs statkiem po Wełtawie. Ostatni dzień upłynął na zwiedzaniu Kutnej Hory. Nie ulega wątpliwości, że pobyt w Czechach należy uznać za udaną wycieczkę, która spełniła swoje funkcje dydaktyczno-wychowawcze.

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Powspominaliśmy letnie dni, omówiliśmy plany na najbliższe miesiące i w związku z 77 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej złożyliśmy wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych w 1939 roku.

W dniach 13-17 czerwca w naszej szkole jak co roku odbyły się warsztaty językowe wolontariuszy AJSEC z Indii, Stanów Zjednoczonych, Hong - Kongu i Martiniki. Młodzież wysłuchała z ciekawością informacji o kulturze, języku i położeniu danych krajów zadając przy tym pytania i utrwalając w ten sposób język angielski.

20 czerwca w gimnazjum odbyły się kolejne i ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty. Uczniowie projektowali swoje mieszkania marzeń na warsztatach plastycznych, poznali historię wielkich uczonych – Alfreda  Nobla, Ignacego Łukasiewicza (warsztaty chemiczne), a także uczyli się w ramach warsztatów dziennikarskich na czym polega praca reportera, tzn. „jak widzieć, by zobaczyć, zrozumieć i opowiedzieć”. Zajęcia jak zwykle wzbudziły zainteresowania uczniów.

Noc w szkole 8a odbyła się w nocy z trzeciego na czwartego czerwca. Plan był bardzo urozmaicony, o co zadbała nasza wychowawczyni. Spotkaliśmy się na kręgielni, gdzie dziewczyny i chłopcy walczyli przeciwko sobie o tajemniczą nagrodę. Następnie udaliśmy się do pizzerii. W szkole graliśmy w kalambury, które były drugą częścią konkursu. Po udanej rozgrywce urządziliśmy noc filmową i obejrzeliśmy świetne filmy akcji. Nie spaliśmy długo, ale brak snu nie przeszkodził nam w szampańskiej zabawie. Rano obudził nas zapach gorącej czekolady i ciasteczek zbożowych. Szybko się spakowaliśmy , zjedliśmy pożywne śniadanie zadowoleni wróciliśmy do swoich domów. Z pewnością noc w szkole pozostanie długo w naszej pamięci. Nie możemy doczekać się następnej. Uczennice klasy 8a

Zainspirowani historią Polski gimnazjaliści zaprosili rodziców w podróż do lat 80. Młodzież z klas 7. wykonała pracę archiwalną, aby w ramach studia "Wolna Varsovia" zaprezentować krajowe i emigracyjne wiadomości z 18 maja 1980 roku. Podczas warsztatów dziennikarskich uczniowie przeprowadzili wywiady ze swymi bliskimi, którzy pamiętali dzień 13 grudnia 1981 roku. Dzięki temu jednym z etapów podróży w czasie były wspomnienia z pierwszego dnia stanu wojennego. Uczniowie z klas 9. przygotowali niezwykle barwną scenę z kolejki, dzięki której na chwilę znaleźliśmy się na ulicy z lat 80. Hitem wieczoru okazał się pokaz mody minionych lat, prezentujący nie tylko stroje, lecz także charakterystyczne postacie. Pysznym zakończeniem spotkania był poczęstunek rodem z lat 80. w kawiarni "U Mamoniowej", o który zatroszczyli się uczniowie klas 8.

Zielona Szkoła trwała od 9-13 maja 2016 roku. Głównym celem wycieczki był Toruń, ale dodatkowo jeden dzień spędziliśmy w Gdańsku. W mieście pierników zwiedzaliśmy Stare Miasto, byliśmy w domu Mikołaja Kopernika, na pokazie w planetarium i braliśmy udział w grze miejskiej. Piekliśmy także oryginalne i  pachnące pierniki. W Gdańsku odwiedziliśmy Stocznię i byliśmy w Muzeum Solidarności. W czwartek zostaliśmy oprowadzeni po Forcie IV i jedliśmy kiełbaski w deszczu. Mieszkaliśmy w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży, które znajdowało się blisko centrum miasta. Codziennie mieliśmy zajęcia z Edukacji dla Bezpieczeństwa. Według nas, wycieczka była bardzo ciekawa i dobrze się bawiliśmy. Uczennice klasy 8.

Po trzech dniach intelektualnych zmagań z zadaniami egzaminu gimnazjalnego przyszedł czas na odrobinę luzu. Trzecie klasy poszły na wystawę poświęconą tragicznemu losowi „Titanica”, który 15 kwietnia 1912 roku spoczął na dnie oceanu. Uczestnicy naszej wycieczki przeżyli.:) Fajny, zasłużony luźny dzień.

13 kwietnia uczniowie gimnazjum przeprowadzili debatę oksfordzką, której temat brzmiał "Książka papierowa przechodzi do przeszłości". Debacie przewodniczyła prof. Dorota Korbel, a argumentację stron przedstawili uczniowie klas ósmych. Dzięki udziałowi w tym wydarzeniu dowiedzieliśmy się, że proces cyfryzacji literatury został zapoczątkowany w latach 70. XX w., kiedy to zdigitalizowano pierwszą książkę. Ostatecznie niewielką liczbą głosów przewagę uzyskali zwolennicy książki cyfrowej.

11 kwietnie przyznaliśmy, po raz pierwszy , Oskara dla najlepszego  aktora szkoły. Spośród uczni ów i nauczycieli występujących w filmie wyreżyserowanym przez oj. Darka nominowano 5 najlepszych odtwórców ról. Wygrał Anioł Pański. Gratulujemy wszystkim nominowanym. Po ceremonii, w ramach przygotowań do majowej wizyty w  Centrum Solidarności w Gdańsku, obejrzeliśmy film A.Wajdy pt. „Człowiek z żelaza”.

Pierwszego kwietnia świętowaliśmy prima aprilis na warsztatach poetyckich, czytając – i próbując zrozumieć  - „Szare eminencje zachwytu” Mirona Białoszewskiego.  Szczególną uwagę zwróciliśmy na to, jak w poezji to, co zwyczajne, przekształca się w coś niezwykłego i  odświętnego. Zastanawialiśmy się na tym, jak taką odświętną codzienność ubierać w słowa i co to znaczy być poetą czy artystą. Warsztaty z j. angielskiego odbyły się pod hasłem: "Tworzymy komiksy". Okazało się, że jest to ciekawe i wciągające zajęcie. Na warsztatach „Pomóż bliźniemu” uczniowie klas gimnazjalnych zapoznali się z pierwszą pomocą przedmedyczną i zasadami, jakimi kierujemy się wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową. Dowiedzieli się również, że pomaganie ofiarą wypadków nie jest przywilejem, ale naszym obowiązkiem. . Warsztaty odbyły się dla 1,2 i 3 klas gimnazjum.

18 marca uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach "Warszawiacy 1945-1955", zorganizowanych przez DSH. Uczniowie zapoznali się z projektami odbudowy stolicy oraz życiem codziennym w powojennej Warszawie. Poza ciekawą i burzliwą historią miasta młodzież mogła poznać specyfikę pracy historyka oraz różne typy źródeł historycznych. Obejrzeliśmy także stare kroniki filmowe i wystawę fotograficzną.

Jak co roku zostaliśmy zaproszeni przez mieszkańców Domu Opieki dla dzieci w Niegowie na „Misterium Męki Pańskiej”.  Dnia 16 marca klasy ósme ze wzruszeniem obejrzały przygotowane w tym roku przedstawienie.  Była to przepiękna opowieść, którą z ogromnym zaangażowaniem przygotowali mieszkańcy i ich opiekuni. Po przedstawieniu gościliśmy w mieszkaniach pensjonariuszy, zwiedziliśmy też sale rehabilitacyjną. Oraz zobaczyliśmy zwierzyniec, którym się opiekują. Wyjazd ten był dla nas wielkim przeżyciem.

20 stycznia odbyły się warsztaty z biologii dla uczniów gimnazjum. Klasy I zaprezentowały temat "Charakterystyka ślimaków" a w części laboratoryjnej obserwowano wybudzenie hibernującego bezkręgowca. Klasy II zajmowały się bioróżnorodnością w świecie zwierząt. W części pierwszej zaprezentowano charakterystykę gatunków jeży, w drugiej dziwne zwierzęta świata. Całość warsztatów podsumowano quizem. Warsztaty klas III obejmowały zajęcia laboratoryjne z morfologii owadów.

20 stycznia odbyły się dla uczniów gimnazjum warsztaty nt. prowadzenia negocjacji. Prowadząca rozpoczęła zajęcia od zdefiniowania pojęcia "negocjacje". Podzieliła je na trzy typy miękkie, twarde i takie, które są połączeniem dwóch powyższych. Przedstawiła też metody przygotowania się do negocjacji, bardzo szczegółowo omówiła nawet kwestię odpowiedniego ubioru. Uczniowie czynnie uczestniczyli w zajęciach zgłaszając własne spostrzeżenia i uwagi. Następnie przystąpiono do ćwiczeń praktycznych.

20 stycznia odbyły się warsztaty z języka niemieckiego pod hasłem "In der Küche der DACH-Länder", w czasie których uczniowie przygotowywali desery charakterystyczne dla krajów niemieckojęzycznych. Były to: Kaiserschmarren, Kinderbowle, Müsli i Schwarzwälderkirschtorte. Na koniec zajęć była degustacja. Wszystko bardzo smakowało.

 

STYCZEŃ 2016